Рослини

Варіанти назви: ялиця Нордмана, ялиця кавказька, Ábies nordmanniána (лат.)

Походження назви: видову назву отримала на честь видатного ботаніка, зоолога та палеонтолога Александра фон Нордмана (1803-1866), професора Гельсінгфорського університету, завідувача Одеським ботанічним садом.

Ареал розповсюдження та екологія: природний ареал виду охоплює гірські райони з південного та східного боків від Чорного моря. Поширена зокрема в Туреччині, Грузії, Північному Кавказі, Північній Вірменії та північно-західному Азербайджані. Росте в поясі 900-2200 м над рівнем моря, в зонах де річні опади перевищують 1000 мм. Дуже вибаглива: як до вологості повітря, так і до вологості ґрунтів; теплих температур як взимку, та і влітку; родючості ґрунтів. Тіньовитривала в будь-якому віці і навіть тіньолюбна в перші роки життя. Однак і повне сонячне освітлення не є проблемою, якщо ослина добре сформована і має добре розвинену густу крону. 

Форма: Конусоподібна, в молодому віці — гостроверха, у старих дерев — притуплена.

Максимальні розміри: В природних умовах високоросле дерево до 60 м заввишки з тривалістю життя до 500-800 років. В культурі 10-ти річні дерева сягають до 4,5-5 м висоти, 30-ти річні — до 15 м. Ширина крони 3-5 м, у окремих екземплярів до 7-10 м. Швидкість росту 15-20 см на рік. За сприятливих умов може давати приріст 30-50 см на рік.

Обрізка: Добре реагує на обрізку, тому можна утримувати її в потрібних розмірах.

Місце для висадки: Особливості біології цього виду дозволяють висаджувати рослини як на сонячних, так і напівтіньових ділянках. Рослина здатна витримувати тінь особливо в молодому віці.

Ґрунт: Потребує добре дренованих ґрунтів піщаних або глинистих. 

Морозостійкість: До -35 градусів.

Висадка: Можна висаджувати з контейнера майже весь рік, крім моментів, коли грунт замерзає.

Деталізований опис:

Опис: Вічнозелені хвойні дерева пірамідної форми, що мають пишну крону та багаторівневі горизонтально розташовані числені гілки. 

Хвоя: Трохи сплющена, щільна, в основанні звужена, довжиною до 40 мм, темно-зеленого кольору зверху та двома світлими смугами з нижнього боку. Тримається кілька років, розташована на гілках у вигляді гребеня.

Шишки: Мають форму маленького конуса, трохи загострені. Особливістю є те, що на відміну від інших видів шишка росте догори. Вітрозапильна рослина. При дозріванні насіння луски стають дерев’янистими, а потім відпадають, залишаючи лише основу шишки.Шишка має довжину до 15-20 см та діаметр близько 5 см.

Насіння: Має крила блідо-жовтого забарвлення. Кожен зародок має декілька сімядолей. 

Грунт: Найкраще росте на вологих, родючих, кислих, нейтральних або слабо лужних ґрунтах. Здатна рости навіть на менш родючих ґрунтах за умови, що вони добре дреновані.

Нагороди:

У 1993 році ця ялиця отримала відзнаку від Королівського садівничого товариства.

4 Replies to “Ялиця Кавказька (піхта)”

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Не копируйте текст!